S ďalekohľadom na Senianske rybníky!
Na východe Slovenska vo Východoslovenskej nížine sa nachádza chránené vtáčie územie Senianske rybníky. Je to jedna z najvýznamnejších ornitologických lokalít na Slovensku. Vyskytuje sa tu najviac vtáčích druhov a pre mnohé vzácne druhy je toto miesto jediným hniezdiskom na Slovensku. V minulosti sa tu nachádzali rozsiahle mokrade a lúky, ktoré boli na jar zaplavované vodou. Početné kŕdle vtákov na týchto miestach našli dostatok potravy a pre niektoré druhy boli zastávkou počas migrácie, zatiaľ čo pre iné dôležitým hniezdiskom. Aj po vybudovaní rybničnej sústavy a rozsiahlych zmenách vodného režimu si vtáky toto miesto zapamätali a vyhľadávali ho. Stav tohto územia sa však dlhé roky zhoršoval. Lúky boli odvodňované, mokrade vyschli a tým zmizla aj potrava pre vtáky. Posledné zvyšky lúk začali zarastať a postupne zanikať.
V roku 2006 ochranári a ornitológovia z SOS/BirdLife Slovensko začali s realizáciou postupných krokov a za pomoci viacerých nadväzujúcich projektov pracovať na návrate vzácnych druhov vtákov. Vrátili vodu na lúku Ostrovik, opätovne vytvorili mokrade, prinavrátili taktiež dobytok a založili tú vlastnú farmu. Od samého počiatku stáli pri obnove Vtáčieho raja dobrovoľníci. Každoročne sa na Senianskych rybníkoch organizovali ornitologické tábory, pričom od roku 2010 sa tradícia dobrovoľníckych táborov ustálila na 2 akciách do roka, v máji a júli, ktorých sa za ten čas zúčastnili stovky nadšencov.
V jarnom období je v táboroch hlavným pracovným prostriedkom ďalekohľad. Čím viac sa toho o výskyte vtáctva na jar dozvieme, tým lepšie sa dajú zacieliť jednotlivé aktivity a opatrenia pre konkrétne druhy v letnom období. Následne sa v lete pomáha prírode prakticky. Či už je to stavanie ohradníkov, starostlivosť o zvieratá, údržbu oplotkov, stavanie stĺpikov, kosenie alebo zveľaďovanie náučného chodníka.
Vďaka aktivitám SOS/BirdLife Slovensko sú dnes Senianske rybníky známe širokej verejnosti. Ľudia sem radi chodia a vracajú sa. Lokalita si tak získava popularitu ako netradičná turistická destinácia a veľký podiel na tom majú dobrovoľníci pomáhajúci v ochrane vtáčieho raja. Patrí im preto veľká vďaka. Tradícia ochranárskych táborov má však ešte jeden veľmi dôležitý význam, a to že spája ľudí s láskou k prírode a vytvára z nich komunitu.