
Veľa z nás pozná včelu medonosnú. Popri nej však existuje veľa ďalších druhov včiel, ktoré nežijú v kolóniách.
Veľa z nás pozná včelu medonosnú. Popri nej však existuje veľa ďalších druhov včiel, ktoré nežijú v kolóniách. Voláme ich včely samotárky, ide o skupinu blanokrídleho hmyzu, ktorý žije samotárskym, avšak rozmanitým spôsobom života. Väčšina z nich hniezdi v rôznych dutinách a štrbinách (napr. starých stromov). Vplyvom nedostatku týchto prirodzených stanovíšť ubúda aj počet týchto včiel. My im však môžeme ľahko vytvoriť takzvaný hmyzí hotel.
Ide o jednoduchú drevenú konštrukciu vyplnenú rôznym materiálom obsahujúcim dutiny o priemere 3–8 mm. Môžu byť z dutých stebiel, ale aj predvŕtaného kusu dreva alebo ne/pálenej tehly. Čím rozmanitejšie materiály, tým lepšie. Možností je celá rada a výsledok záleží na našej kreativite. Nesmieme iba zabudnúť, že dutinky musia byť nepriechodné. To znamená, že zadná stena hmyzieho hotelu musí být plná.
Tento úkryt môžeme umiestniť kamkoľvek nad zem. Včielky po určitej dobe hotel nájdu a budú ho pravidelne obsadzovať. V prípade výskytu dravcov, najmä vtákov, treba na prednú stenu umiestniť drôtené pletivo, ktoré zabrání vyťahovaniu lariev a stebiel z hotelu.