Či je voda v studničke pitná, alebo lepšie povedané “zdravotne nezávadná”, môžeme zistiť iba laboratórnym rozborom.
Či je voda v studničke pitná, alebo lepšie povedané “zdravotne nezávadná”, môžeme zistiť iba laboratórnym rozborom.
Musíme si uvedomiť, že voda v studničkách je zvyčajne z plytkej vodonosnej vrstvy a je preto náchylná na veľa znečistení, ako prírodného charakteru, tak vplyvom človeka. Ale i laik môže odhadnúť, do akej miery môže byť voda v studničke zdraviu škodlivá.
Znečistenie vody riasami, neďaleké smetisko, mŕtve zvieratá, blízkosť priemyselných alebo pôdohospodárskych prevádzok nám dávajú signál, aby sme vodu radšej nepili.
Rovnako by sme mali byť opatrní v prípade, keď sa studnička nachádza v blízkosti napájadla pre zvieratá, mokrade so stojacou vodou, rozsiahlej pôdohospodárskej plochy s intenzívnou rastlinnou alebo živočíšnou výrobou a podobne. Nezriedka tiež do studničky prenikajú fekálne vody z obce alebo chatovej oblasti.
Pokiaľ sa v okolí nenachádza žiadne z potenciálnych rizík, potom môžeme s obozretnosťou vodu piť, ale radšej ju ešte upravíme prevarením. Pokiaľ by sme chceli vodu zo studničky piť pravidelne, potom musíme jednoznačne zaslať jej vzorku na rozbor.
Takýto rozbor zaisťuje akékoľvek akreditované laboratórium, ktoré poskytuje analýzy kvality pitnej vody (napríklad úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) alebo na vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) ).
Myslime však na to, že rozbor vody zodpovedá tej chvíli, kedy bol spravený odber.