
Vyčistenie dna, oprava stien studničky, zastrešenie studničky a čo s vodou pri oprave.
Vyčistenie dna
Vyčistenie dna studničky od napadaných a naplavených nečistôt vykonávame ako prvú činnosť. Jedná sa predovšetkým o listy, plody, vetvičky, trávu ale napríklad aj rôzne bezstavovce.
Veľmi opatrne môžeme vybrať aj mäkké usadeniny na dne studničky. Niekedy na to stačí aj ešus, ale lepšie je bežne dostupné náradie ako napríklad murárska naberačka alebo veľká lopata. Musíme pritom dávať pozor, či na dne studničky nie je filter z kamienkov. Pokiaľ áno, kamienky vyberieme, odstránime nečistoty na dne a následne buď vložíme kamienky pôvodné (po prepláchnutí), alebo použijeme kamienky nové.
Tento filter sa dá vytvoriť z kamienkov nazbieraných v okolí alebo kúpiť štrk, ktorý zoženieme v stavebninách alebo hobbymarketoch. Kamienky vrstvíme po celom dne do výšky približne 10 cm.
Jednoznačne najzásadnejšie pravidlo, ktoré musíme dodržiavať a ktoré platí pre všetky studničky:
Pri čistení studničky neprehlbujeme dno!
Pri neodbornom prehlbovaní dna môžeme poškodiť jej nepriepustnú vrstvu a voda sa nám môže stratiť v hlbších vrstvách.
Pokiaľ bude vyčistenie dna predstavovať jedinú našu úpravu, potom zároveň spriechodníme odtok vody zo studničky a upraceme jej okolie. Sú to jednoduché činnosti, kde stačia ruky, rukavice, dobré topánky, pílka, nožnice, hrable, prípadne motyka.
Steny studničky
Steny studničky môžu byť aj len zo zeminy prerastenej rastlinami. V takom prípade len ľahko očistíme okraje, aby sme nezničili ich prírodný tvar. Z prístupovej strany upravíme zeminu tak, aby sa jej okraje netrhali do vody. Možností je veľa. Položenie plochých kameňov ako stupienkov, vysypanie drobných kamienkov, ale aj položenie slabších polienok či vytvorenie hrádze (položené zväzky vetvičiek). Pokiaľ do studničky vrastajú drobné korene, zvyčajne ich neodstraňujeme, prípadne ich len skrátime. Korene obmedzujú eróziu bočných stien studničky a naviac aj filtrujú vodu.
Veľmi často steny studničky spevňujeme rôznym materiálom, aby sa do nej nedostávala zem, nerozbahňovalo jej okolie, prípadne aby slúžili ako základ pre strechu studničky.
Kameň
Najčastejšie používame kameň, zvyčajne zozbieraný z okolia. Pri jeho skladní je potrebné, aby základná rada bola položená na stabilnej podložke - niečo, čo rozloží váhu tak, aby sa neprerazilo dno studničky. Kamene v jednotlivých radách pokladáme plochou stranou dolu, vzniknuté medzery vyrovnáme drobnejšími kameňmi. Ďalšiu radu pokladáme “na väzbu”. Končíme vrchnou radou, ktorá mierne vyčnieva nad okolitý terén. Kameň zvyčajne pokladáme “na sucho”, teda bez malty alebo betónu. Niekedy môžeme špáry medzi kameňmi vyplniť ílom, aby do studničky pri daždi nepretekala voda.
Drevo
Popri kameňoch sa dá na spevnenie stien studničiek použiť aj drevo. Dubové jadro vydrží najdlhšie, ale najčastejšie staviame z toho, čo je k dispozícii.
Existuje mnoho spôsobov použitia dreva - od naukladaných klátov až po dosky alebo fošne. Nemali by sme zabúdať na odstránenie kôry z celej dĺžky dreva, aby nám dlhšie vydržalo.
Ďalší materiál
Na spevnenie stien studničiek môžeme použiť aj iné stavebné materiály - tehly, tvárnice, betónové výrobky atď. Vždy však musia byť certifikované na použitie v mokrej alebo pitnej vode.
V niektorých prípadoch používame betónovú drť. Buď segmentovú, zvyčajne vyrobenú z piatich častí, ktorá do seba zapadá do "zámkov" alebo celé, kruhové. Ich použitie je obmedzené možnosťami prepravy a fyzickou silou stavebníkov.
Zastrešenie studničky
Zastrešenie má význam, keď nechceme, aby do studničky padalo lístie alebo iný organický materiál. Zastrešenie môže mať rôzne podoby. Od voľne zloženej striešky z kameňa do kupoly cez drevené striešky rôznych tvarov až po murované striešky z kameňa, tehál alebo iných materiálov.
Veľkosť strechy volíme úmerne veľkosti studničky a používame čo najmenej umelého materiálu. Napríklad plechové, asfaltové alebo plastové šindle atď. nielenže nie sú vhodné do prírodného prostredia, ale časom sa začnú rozkladať a uvoľňovať toxické látky do okolia studne.
Zvyčajne si vystačíme so strechou z dosiek, ktoré ošetríme vhodným náterom (napr. dreveným dechtom).
Čo s vodou pri oprave
Počas opravy nám voda v studničke zvyčajne nevadí. Pri odstraňovaní bahna zo dna je však niekedy lepšie vodu zo studne odstrániť. Väčšinou stačí vodu "vyhádzať" ešusom, ale niekedy musíme použiť vedro alebo dokonca čerpadlo.
Po ukončení všetkých stavebných prác, zakalenú vodu zo studničky odstránime. Často je to nekonečná práca: jednoducho ju vyberáme, kým voda nie je čistá.