Pomáhame ohrozeným druhom na Temešskej skale!
V Strážovských vrchoch neďaleko rekreačnej oblasti Nitrianske Rudno sa môžete pokochať krásou prírody výhľadom z Temešskej skaly, ktorá sa nachádza pri obciach Temeš a Čavoj. Toto územie bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu v roku 1986 s piatym najvyšším stupňom ochrany. Samotná skala je unikátny prírodný útvar Strážovských vrchov s výskytom viacerých chránených druhov rastlín a živočíchov.
Aktuálne sa na lokalite Temešská skala realizuje obnova suchomilných trávinno – bylinných spoločenstiev, ktoré sú v súčasnosti ohrozené zarastaním náletovými drevinami, inváznymi druhmi a výsadbami nepôvodných druhov drevín. Obnova týchto biotopov prebieha primeraným odstránením drevín a následne obnovou trvalo udržateľného pôvodného hospodárenia (pasenia a kosenia), ktoré tu chýba už niekoľko desaťročí. To prináša benefity nielen pre cieľové biotopy a druhy, ale aj pre miestnych poľnohospodárov, s ktorými pri obnove hospodárenia spolupracuje BROZ.
Cieľom prác je taktiež prostredníctvom dobrovoľníckej činnosti zlepšiť stav populácii a biotopov vzácnych druhov európskeho významu. Z rastlín ide o endemické príklady rastlín ako klinček včasný Lumnitzerov a veľmi ohrozený popolavec dlholistý moravský, ktorý je západokarpatským endemitom. Viazaný je na kosené lúky a lesné lemy, zvyčajne na strmých alebo iných ťažšie dostupných lokalitách, pričom jednou z lokalít jeho výskytu je aj Temešská skala a jej okolie. Jeho populácia klesá v dôsledku zániku tradičného obhospodarovania, zarastaním lokality drevinami, čiastočne aj ohryzom zverou.
Z bezstavovcov sú cieľovými druhmi fúzač veľký, priadkovec trnkový, modráčik čiernoškvrnný, jasoň chochlačkový alebo jasoň červenooký, ktorý je viazaný na južné svahy a skalnaté plochy s výskytom živných rastlín rozchodníkov.
BROZ v spolupráci s CHKO Strážovské vrchy zorganizoval lokalite Temešská skala viaceré dobrovoľníckej podujatia. Pomáhali geocacheri, ale aj študenti z bratislavského gymnázia pre mimoriadne nadané deti, miestni strážcovia prírody a dobrovoľníci z obce Vrchteplá.