Fínsky projekt METSO a jeho ochrana lesov.
V južnom a západnom Fínsku sa kedysi rozprestierali prirodzené ihličnaté lesy, rašeliniská a eskerské lesy, ktoré poskytovali dôležité biotopy pre mnohé rastliny a živočíchy. Väčšina z týchto lesov však bola časom využitá na komerčné účely a stala sa neobývateľnou pre voľne žijúce živočíchy.
V roku 2003 odštartoval rozsiahly projekt na obnovu týchto lesov v 33 lokalitách. Medzi prijaté opatrenia patrilo diferencovanie veku a veľkosti stromov, zvýšenie množstva mŕtveho a hnijúceho dreva, a vytváranie lesných čistiniek, čím sa obnovila ekologická rozmanitosť týchto oblastí. Tento projekt bol veľmi úspešný a postupne sa pretransformoval do národného dobrovoľníckeho programu METSO, ktorý povzbudzuje majiteľov lesov, aby svoje lesy ponúkli na dočasnú alebo trvalú ochranu.
Program METSO si získal širokú podporu od majiteľov lesov, firiem, mimovládnych organizácií aj štátnych úradov, a to najmä vďaka jeho dobrovoľníckemu prístupu. Tento úspech inšpiroval vládu k spusteniu ďalšieho veľkého programu – HELMI, ktorý sa zameriava na ochranu a obnovu biodiverzity v iných dôležitých ekosystémoch po celej krajine.