Po tornáde sa nám podarilo obnoviť stovky ďalších stromov a zelene. Naviac sme opravili zničenú detskú klubovňu v Mikulčiciach novo vylepšenú o ekologické opatrenia.
Domovy bez striech, poničené autá, hromady sutiny, popadané stromy. Takéto pohlady sa naskytly obyvateľom Hrušky, Moravskej Novej Vsi, Mikulčiciam, Lužic či Hodonína. Keď sa v lete roku 2021 prehnalo Južnou Moravou tornádo, zmar a bezmocnosť miestnych boli takmer všadeprítomné.
Okrem záchranných zložiek nádej priviezli najmä dobrovoľníci vrátane desiatok brontosaurov. Spoločne s ďalšími sa nepretržite striedali v pomoci s upratovaním suti, zakrývaním striech, prvými rekonštrukciami, ale aj upratovaním verejných miest alebo v asistencii miestnym domácnostiam. Skúsenosť z našej bežnej činnosti sa zúročili aj v ochrane zvyšných stromov a následnej obnove zelene, ktorá bola v páse tornáda takmer kompletne zničená.
Bezprostredná pomoc sa prerodila v dlhodobú. Na jeseň brontosauri usporiadali prvú výsadbu v mikulčickom obecnom parku, kde viac ako 150 dobrovoľníkov vysadilo 40 líp a javorov. Od tej doby sa podarilo obnoviť stovky ďalších stromov či vysadiť komunitný sad, všetko v spolupráci s ďalšími organizáciami, obcami a miestnymi občanmi. O obnovenú zeleň sa brontosauri tiež dlhodobo starajú.
Brontosauri sa podielali aj na oprave detskej klubovne v Mikulčiciach, kde sa od roku 1976 konaly tisíce stretnutí a akcií pre deti a mládež. Ťažko poškodená budova bola po roku rekonštrukčných prác znovu otvorená. Naviac sa dočkala obnovy ako budova s ukážkovou prevádzkou šetrnou k životnému prostrediu. Využíva sa tu odpadová voda, zachytáva sa dažďová, kúri sa tepelným čerpadlom a voda sa ohrieva solárnym ohrevom. Zatiaľ posledným potornádovým miľníkom bolo oživenie komunitného života na obnovenom multižánrovom festivale Pestovečer.