Zrúcanina hradu Lukov sa pod rukami dobrovoľníkov premenila zo zarastenej ruiny na miesto, ktoré každoročne ožíva radou kultúrnych akcií.
Čo dokážu brontosaurskí dobrovoľníci, keď dostanú príležitosť? Odpoveď nájdete v zrúcanine hradu Lukov, ktorá sa pod ich rukami behom desiatok rokov premenila zo zarastenej ruiny na miesto, ktoré každoročne ožíva radou kultúrnych akcií.
Všetko začalo letnými tábormi s archeologickým prieskumom a čistením hradu, na ktorý naviazali tábory s rekonštrukčnými prácami. Čoskoro sa k týmto snahám pridali aj miestny, ktorí založili Spolok priateľov hradu Lukova a aktivizovali ďalších dobrovoľníkov.
Spoločne sme spevnili hradby vrátane oporných stĺpov, vymurovali klenby a oblúky a s pomocou odbornej firmy aj strešné konštrukcie veže. Vďaka dobrej vôle obce, ako majitelia tak mladí ľudia mohli na nádvorí zrúcaniny tráviť víkendy aj letné prázdniny, behom ktorých mali v areály postavené stany vrátane típí a celkovo zázemie pre dobrovoľníkov.
V roku 2004 bol hrad oficiálne sprístupnený verejnosti a o 4 roky neskôr tu vznikla stála expozícia. V roku 2016 sa Lukov stal Pamiatkou roku a počet návštevníkov sa vyšplhal na 30 000.
Od roku 1983 prebehlo na mieste cez 200 brontosaurích táborov s 1 000 pracovnými dňami, na ktorých sa podielalo viac ako 2 000 účastníkov. Mimo opráv sa dnes brontosauri naviac starajú o prírodu v okolí napríklad vyvešovaním vtáčích búdok. K tomu nutno pripočítať stovky víkendových akcií a táborov ďalších organizácií, hlavne miestneho Spolku priateľov hradu Lukova.
Lukov je len jednou z množstva desiatok pamiatok, o ktoré sa brontosauri starajú, a zo stoviek, o ktoré sa starajú dobrovoľníci z iných organizácií. Nebyť dobrovoľnej práce, rada z nich by spustošila.