Prvým úspechom je obnova minerálnych prameňov, ktoré po vojne zostaly bez údržby a niekde úplne zmizly. Územie je naviac pretkané sieťami náučných chodníkov venovaných liečivym prameňom
Povojnová výmena obyvateľov znamenala pre región Jesenicka zásadnú menu. Mnohé domy boli zbúrané, mnoho pamiatok schátralo, veľa povestí a zvykov bolo zabudnutých. Zmenil sa vzťah obyvateľov ku krajine a tá sa stala spustnutou.
V posledných rokoch sa sem však život postupne vracia. Prispeli k tomu tiež miestni brontosauri, ktorí tu od roku 2001 začali usporiadávať víkendové akcie zamerané na starostlivosť o krajinu a zabudnuté vodoliečebné pramene Vincenza Priessnitza.
Dobrovoľníci postupne obnovili okolo dvoch diesatok prameňov, kaplniek, krížov a iných pamiatok. Rok čo rok stále viac spolupracovali s miestnymi obyvateľmi, ktorí k nim s viditeľnými výsledkami činnosti získali dôveru.
Vďaka spoločnej práci a obnoveným pamiatkam v krajine sa zrodil aj náučný chodník Vincenza Priessnitza. Na jeho slávnostné otvorenie v roku 2005 prišlo cez 1000 ľudí z regiónu. Prepojenie nadšených dobrovoľníkov s unikátnou atmosférou Jesenicka prispelo nielen k aktívnej premenne miesta, ale aj pomohlo prehĺbiť vzťah tunajších ľudí k ich kraju.
Mnoho z nich sa dnes o tieto pamiatky stará. Verejnosť sa tiež účastní starostlivosti o chŕanené lúky pri Folklórnom kosení alebo sádzaní ovocných stromov. Knižná edícia Zmizelé Jesenicko mapuje zabudnuté príbehy tohoto kraja.