Staré stromy v krajine stále miznú a s nimi aj miesta pre hniezdenie vtákov ako sýkorky, vrabce, poštolky, sovy či muchári. Búdky poskytujú úkryt aj nový domov.
Staré stromy v našej krajine každoročne miznú a s nimi aj možnosť pre hniezdenie vtákov ako sýkorky, vrabce, poštolky, sovy či muchári. S tým potom ubúda aj na rozmanitosti potravinového reťazca, čo má negatívne dopady aj na ľudí, ktorí sú na prírodu odkázaní. Preto sa brontosauri z Čejkovic – dospelí, mladí aj deti – rozhodli poskytnúť týmto často ohrozeným druhom útočištia v podobe vtáčich búdok.
Na začiatku stálo 6 špeciálnych búdok pre dudokov, ktoré boli realizované na základe skúsenosti maďarských kolegov zpostredkovaných ornitológom Petrom Pavelčíkom. Neskôr sa počet rozrástol na 26, z ktorých väčšinu tvorili sýkorníky, lejskovníky a rehkovníky. Za viac ako 10 rokov činnosti sa potom ich počet vyšplhal na skoro 200 a podarilo sa tak pomôcť stabilizovať stovky zvierat.
Aktuálne je v Čejkoviciach k videniu celá rada typov vtáčich búdok od maličkých po najväčšie. Na brontosaurích workshopoch a prednáškach sa naše skúsenosti šíria ďalej.
Obec v Hodonínskom okrese nie je jediným miestom, kde Brontosaurus búdky realizuje. Len v Prahe a Brne ich je cez 400 s množstvom ďalších v dedinách, lesoch a (mestských) parkoch. V Česku máme viac ako 1000 búdok, ktoré pravideľne čistíme, udržujeme a monitorujeme.