Staráme sa o náučný chodník v zelenej oáze!
Územie európskeho významu s názvom Bielické bahná je zelenou oázou v urbanizovanom prostredí mesta Partizánske, konkrétne v katastri jeho mestskej časti Veľké Bielice. Má rozlohu necelé 3 hektáre, no v procese prirodzenej sukcesie sa postupne rozrastá do okolitej poľnej krajiny. Tento chránený areál spadá pod Správu Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Sú tu zachované zvyšky lužných lesov a mokraďovej vegetácie aj vďaka výverom minerálnej termálnej vody, starým vrtom a prirodzeným výverom podpovrchovej vody. Mineralizovaná voda a podmáčaná rašelinová pôda vytvorili podmienky pre existenciu biotopu európskeho významu s názvom „Vápnité slatiny s maricou pílkatou“. Takýto biotop sa vyskytuje na Slovensku len na 3-4 lokalitách. Okrem neho sú tu zvyšky vŕbovo-topoľových lužných lesov s prelivom do tvrdých jaseňových luhov. Vody v území však postupne ubúda. Kedysi tu bolo niekoľko jazierok. To dnešné posledné zarastá vegetáciou. V intenzívne zamokrených častiach je obrovská vrstva bahna, pričom v úzkych ramenách sa to hmýri akvaristickými rybkami – najmä gubkami a mečúňmi, ktoré sem ľudia nasadili pravdepodobne v období, keď sa tu ťažila rašelina.
Bielické bahná sú zároveň veľmi významným biotopom pre vtákov, či už na hniezdenie alebo ako zastávka počas migrácie. Niektoré obvykle sťahovavé druhy tu trávia celý rok vďaka prítomnosti termálnych prameňov. Napríklad chriašteľ vodný a strnádka trstinová. Z prieskumov vykonaných v minulosti tu odborníci udávajú až 435 druhov chrobákov!
V roku 2011 získali miestni dobrovoľníci z radov stromákov a turistov ocenenie Zelená oáza roka za vyčistenie, celkové zveľadenie a vybudovanie náučného chodníka v tejto lokalite. Na krátkej okružnej trase s mostíkmi sú osadené 3 informačné tabule a dve posedenia. Tie boli už niekoľkokrát reštaurované či vymenené. Tamojšie vlhké prostredie totiž spôsobuje rýchlu degradáciu drevených prvkov, čo si vyžaduje ich intenzívnejšiu starostlivosť a obnovu.
Stromáci niekoľko rokov vykonávali na dobrovoľníckej báze aj enviromanažment územia, ktorý bol zameraný najmä na odstraňovanie inváznych druhov rastlín a náletových drevín či údržbu chodníka. Od roku 2020 tu prebiehajú náhradné revitalizačné opatrenia zamerané na elimináciu a odstraňovanie nežiadúcich rastlinných druhov, ktoré vykonáva odborná firma. Údržba chodníka a čistota lokality je zatiaľ v rukách dobrovoľníkov v spolupráci s miestnou samosprávou. Dobrovoľníci tu pre verejnosť organizujú aj ornitologické pozorovania s odborníkmi. Výlet na túto lokalitu sa dá spojiť s návštevou neďalekého malého letiska, hvezdárne alebo termálnych kúpeľov.