Zapájame sa do Zelených dní!
Aj v rámci Bratislavského kraja, na ktorého území sa nachádza hlavné mesto Slovenska - Bratislava, existuje množstvo hodnotných prírodných území s vysokou mierou biodiverzity. Vzhľadom k tomu, že sa nachádzajú v blízkosti najväčšieho mesta Slovenska, sú ohrozované azda najviac ľudskými zásahmi alebo ďalšími negatívnymi dôsledkami vyplývajúcimi so susedstva priemyselných závodov a aktivít ľudskej činnosti v meste. Medzi najvýznamnejšie územia patria lužné lesy, ktoré sa nachádzajú či už v intraviláne alebo v extraviláne mesta. Tieto územia sú jednak postihnuté reguláciu vodnej hladiny v rámci programu vodného hospodárstva a zároveň im nepomáha ani postupná urbanizácia mesta. Problémom je aj ťažba dreva, vysádzanie nepôvodných druhov drevín či šľachtených topoľov. Tieto umelé porasty sú druhovo chudobnejšie, neposkytujú vhodné podmienky pre hniezdenie vtákov či úkryt malých i veľkých stavovcov a nie sú vhodné ani pre rôzne druhy bezstavovcov.
Túto situáciu sa rozhodlo aspoň čiastočne zmierniť Bratislavské dobrovoľnícke centrum, ktoré sa svojou vzdelávacou činnosťou v školských zariadeniach snaží aktivizovať mladých ľudí, aby sa zúčastnili dobrovoľníckych aktivít na ochranu prírody. Jednou z nich bola akcia za Čisté Vlčie hrdlo, ktoré sa realizovala v roku 2023. V mesiacoch august až október sa 100 dobrovoľníkom z radov firemných zamestnancov či žiakov alebo študentov podarilo vyzbierať viac ako 4 tony skla, starých pneumatík, stavebnej sute a oblečenia.
Ďalším tradičným programom Bratislavského dobrovoľníckeho centra sú Zelené dni, ktoré sú organizované od roku 2020 v jarných a jesenných mesiacoch. V rámci nich dobrovoľníci pomáhajú s úpravami vonkajších areálov, údržbou lokalít a zelene, čistením a zberom odpadkov z lesných porastov alebo v okolí rieky Dunaj či odstraňovaním náletových rastlín. Túto akciu spája spoločný cieľ, ktorým je zveľadenie verejného priestranstva, revitalizácia záhrad a záchrana ohrozených druhov rastlín. Jednou z lokalít, na ktorej prebiehajú dobrovoľnícke práce, je aj hradná skala na Devíne, ktorá predstavuje jedno z posledných miest výskytu klinčeka lumnitzerovho na Slovensku. Rovnako tak je aj domovom fúzača veľkého.Ak sa chcete zapojiť do dobrovoľníckej aktivity na tejto lokalite, stačí vyplniť jednoduchý dotazník na stránke Bratislavského dobrovoľníckeho centra.