Ohrozená Posidónia v Stredozemnom mori, a ako sme pomohli jej obnove.
Posidónia morská je druh endemickej morskej trávy vyskytujúcej sa v Stredozemnom mori. Posidóniové lúky sú bohaté na biodiverzitu a sú kľúčové pre stovky morských druhov. Okrem toho chránia pobrežie pred eróziou a ukladajú značné množstvo uhlíka, s odhadom až na pol milióna ton ročne. Napriek ich významu sa odhaduje, že viac ako polovica európskych posidóniových lúk bola poškodená alebo degradovaná.
Vo vodách pri Andalúzii v Španielsku sa nachádza približne 6 700 hektárov posidóniových lúk, z ktorých je 90 % chránených v rámci 12 oblastí Natura 2000. V roku 2010 EU LIFE projekt mapoval a analyzoval potreby ochrany tohto biotopu v danej oblasti. Zároveň sa skúmali hrozby pre tieto ekosystémy, ako je znečistenie, zakotvovanie lodí, nelegálne vlečné rybárske siete, tradičný lokálny rybolov a šírenie inváznych nepôvodných druhov (IAS). Následne sa vyhodnocovali mechanizmy na zmiernenie negatívnych vplyvov týchto hrozieb na lúky a druhy, ktoré podporujú, vrátane tých uvedených v prílohách II smernice o biotopoch a smernice o vtákoch. Zistilo sa aj, že strata lúk posidónie negatívne ovplyvňuje populácie rýb, regeneráciu pláží a zhoršuje turistické atrakcie.
Boli prijaté opatrenia na obmedzenie týchto hrozieb, aby sa biotop prirodzene obnovil. Odvtedy boli spustené rôzne iniciatívy na obnovu už poškodených lúk. Napríklad španielska spoločnosť Red Eléctrica presadila kúsky morskej trávy vypestované v laboratórnych podmienkach na zničené lúky, pričom 90 % z týchto lúk prežilo až do druhého roku od výsadby.
Napriek značnému poškodeniu posidóniových lúk sa vďaka medzinárodným projektom a inováciám v oblasti výsadby darí obnovovať tento dôležitý morský biotop. Spoločné úsilie ukazuje, že so správnymi opatreniami a spoluprácou môžeme pomôcť ochrániť a obnoviť ohrozené ekosystémy pre budúce generácie.