Ako sme napravili chybu našich predkov a prinavrátili rieke Skjern jej prirodzenú krásu, čím sme oživili ekosystém.
Rieka Skjern v západnom Jutsku je jedna z najväčších riek v Dánsku. V 60. rokoch 19. storočia začal veľký projekt na vyrovnanie a zregulovanie rieky a premenu okolitých močiarov na poľnohospodársku pôdu. Najprv sa plodinám pomerne darilo, no časom sa ich produktivita drasticky znížila napriek používaniu veľkého množstva hnojív.
V roku 1987, tvárou v tvár tejto nekvalitnej pôde, vláda spustila veľký projekt na obnovu rieky Skjern a okolitej krajiny. Rieka bola znovu vyhĺbená a premiestnená do prirodzenejšieho koryta. Viac ako 26 kilometrov a okolo 2200 hektárov bolo znovu premenených na močiare.
Kvalita vody sa rýchlo zlepšila a divá zver sa vrátila vo významných počtoch. Toto miesto sa tiež stalo magnetom pre návštevníkov. Ku koncu projektu používalo nové prírodné trasy medzi 350 a 400 tisíc ľudí. Poľnohospodári tiež boli podporovaní, aby prijali poľnohospodárske postupy, ktoré sú šetrnejšie k prírode.
Obnova rieky Skjern a jej okolia sa stala úspešným príkladom toho, ako je možné vrátiť krajine jej pôvodný charakter, zlepšiť životné prostredie a zároveň podporiť miestnu ekonomiku. Projekt nielenže obnovil zdravie ekosystému, ale aj pritiahol množstvo návštevníkov, čo prispelo k rozvoju turizmu v regióne. Spojenie prírodných procesov s udržateľnými poľnohospodárskymi praktikami ukázalo, že je možné dosiahnuť harmóniu medzi človekom a prírodou, a tým vytvoriť dlhodobo udržateľnú krajinu.